Biserica Ortodoxa il sarbatoreste pe Sfantul Spiridon

Biserica Ortodoxa il sarbatoreste pe Sfantul Spiridon

Sfantul Ierarh Spiridon, Episcopul Trimitundei,  este sarbatorit de Biserica Ortodoxa pe 12 decembrie. Numele sau provine de la cuvantul "spiris", care in limba greaca inseamna "cosulet", ca urmare a scufiei pe care o purta, din smerenie, in locul mitrei episcopale.
 

Sfantul Spiridon s-a nascut in jurul anului 270, in Cipru. A fost casatorit si a avut o fata pe nume Irina. Dupa moartea sotiei, a fost inscaunat ca episcop al Trimitundei, oras pe care l-a pastorit pana in anul 348, cand s-a mutat la cele vesnice.
 

In timpul persecutiilor desfasurate sub imparatul Maximian (295 d.Hr.), Sfantul Spiridon a fost arestat si supus supliciilor. Pentru marturisirea credintei si refuzul apostaziei i s-a scos ochiul drept si i s-a taiat pulpa stanga. In anul 325, a participat la Primul Sinod Ecumenic de la Niceea, convocat de Sfantul Imparat Constantin cel Mare, unde a uimit pe multi cu simplitatea cu care a explicat credinta ortodoxa. El a explicat Taina Preasfintei Treimi tinand in mana o caramida si a facut prin rugaciune ca aceasta sa se desfaca in elementele din care era alcatuita.
 

Pentru vietuirea sa curata Dumnezeu l-a inzestrat cu darul facerii de minuni inca din timpul vietii. S-a mutat la cele vesnice in anul 348, fiind ingropat in Biserica "Sfintilor Apostoli" din Trimitunda. In prezent, moastele sale se afla in Insula Corfu, Grecia. Dumnezeu, pentru rugaciunile sfantului, a izbavit insula Cipru de foamete (1550), epidemie (1630), de ciuma (1673), salvand-o si de asediul turcilor otomani (in 1716).