Botezul Domnului

Botezul Domnului

Biserica Ortodoxa sarbatoreste pe 6 ianuarie Botezul Domnului sau Boboteaza. Sarbatoarea Botezului Domnului se mai numeste si "Aratarea Domnului“,  "Epifania“ sau "Teofania“, deoarece rememoreaza momentul cand Mantuitorul Iisus Hristos a fost botezat de Sfantul Ioan Botezatorul in apele Iordanului, ocazie cu care s-a aratat lumii Sfanta Treime; glasul Tatalui se face auzit din ceruri, Fiul este intrupat si sta in raul Iordan, iar Sfantul Duh Se coboara in chip de porumbel. Tot atunci, Hristos Domnul s-a descoperit tuturor ca Mesia cel mult asteptat.

 
Cele mai vechi marturii despre existenta acestei sarbatori le avem din secolul al III-lea. Referiri gasim la Clement Alexandrinul, Sf. Grigorie Taumaturgul i se atribuie o predica la aceasta sarbatoare, iar in cartea "Constitutiile Apostolice“ o gasim trecuta printre primele sarbatori crestine, alaturi de Nasterea si de Invierea Domnului. Incepand cu secolul al IV-lea, cuvantari dedicate acestei sarbatori gasim atat la parintii rasariteni, cat si la cei din Apus. Initial, in Rasarit, in primele secole crestine, pana prin a doua jumatate a secolului IV, Nasterea Domnului era serbata in aceeasi zi cu Botezul Domnului, adica la 6 ianuarie; aceasta dubla sarbatoare era numita in general sarbatoarea Aratarii Domnului. Se considera ca cele doua sarbatori au fost cinstite separate, in Biserica din Antiohia in jurul anului 375 apoi la Constantinopol in anul 379.
 

In ajunul si in ziua de Boboteaza, in toate bisericile ortodoxe, cu puterea Duhului Sfant, la rugaciunile arhiereilor si preotilor se sfinteste Agheasma Mare.