Intrarea in Biserica a Maicii Domnului

Intrarea in Biserica a Maicii Domnului

Intrarea in Biserica a Maicii Domnului - numita si Aducerea Maicii Domnului la Templu, este unul din Praznicele Imparatesti ale Bisericii Ortodoxe. In conformitate cu traditia, Fecioara Maria a fost dusa de parintii sai, Ioachim si Ana, la Templul Evreiesc din Ierusalim pe cand era copila, la varsta de 3 ani, unde a trait si slujit ca fecioara in Templu pana la logodna ei cu Sfantul Iosif. Maria a fost primita solemn de comunitatea templului, condusa de preotul Zaharia, tatal lui Ioan Botezatorul. A fost condusa in acel loc sfant ca sa devina ea insasi "Sfanta Sfintelor” lui Dumnezeu, biserica vie si templu al pruncului dumnezeiesc care se va naste din ea. Aceasta sarbatoare a luat nastere in secolul VI. Astfel, la 20 noiembrie 543, imparatul Iustinian a zidit la Ierusalim, langa ruinele templului, o biserica inchinata Sfintei Fecioare Maria, care, spre deosebire de una mai veche, a fost numita Biserica "Sfanta Maria cea Noua”. Conform obiceiului, a doua zi dupa sfintire, adica la 21 noiembrie, a inceput sa fie serbat hramul (patronul) bisericii, adica insasi Sfanta Fecioara Maria, serbarea fiind consacrata aducerii ei la templu. Sarbatoarea s-a extins apoi in tot Orientul crestin si in Occident fiind marcata cu cruce rosie in calendar. Pentru ca bucuria sarbatorii sa nu fie umbrita de post, Biserica a randuit ca pe 21 noiembrie sa fie dezlegare la peste.